skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Обвинителството го стави под лупа бегството на Груевски
1ТВ ја презеде медиумската лидерска позиција
Европските Зелени го обвинуваат Орбан дека се обидува да предизвика конфликт
Заев: Груевски е кукавица, категорично ги отфрлам сите шпекулации за каков било политички договор со него
Груевски илегално влегол во Албанија, а со пасош излегол на границата со Црна Гора
Иванов одбива каква било инволвираност во врска со донесената судска одлука за Јанакиески
Заев-Борисов: Нашите две земји се пример за новата реалност на Балканот
1ТВ достапна на Тотал ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK

Граѓаните мета на манипулација поради ниска медиумска писменост – тема во Студио 1

Граѓаните мета на манипулација поради ниска медиумска писменост – тема во Студио 1
  • 08.11.2018

Студентите на протестот пред УКИМ го кренаа гласот против медиумската пропаганда и на своите врсници им порачаа да проверуваат наместо слепо да веруваат.

-„Не биди медиумска мета“ е нашиот слоган, момент во којшто денеска особено младиот човек е мета, гледаме колкав општествен фактор се медиумите. Со овој митинг сакавме да ја пратиме токму таа порака, „не биди мета“, не само во однос на политичката медиумска манипулација, затоа што во Македонија во моментов така се толкуваат работите, туку сакавме и поглобално да го поставиме проблемот, во смисла на отуѓување, стил на живот, потрошувачко општество, вели Јасна Бачовска Недиќ, професорка на правен факултет.

-Модерните медиуми, во концептот на пазарни идеи, водени од профитерски тенденции, и тоа како ги амплифицираат идеите можеби на оние идеологии на омраза, како што сме сведоци, во светски рамки, со појавата на радикалната десница, затоа што нивната успешност е базирана токму врз тоа да успеат да ги лоцираат емоционалните стравови на луѓето, објаснува Никола Донев, студент на правниот факултет.

-Не поттикна ниското ниво на медиумска писменост во целото наше општество. Тоа зависи од повеќе фактори и се однесува на сите возрасни групи. Прво, генерално ниското ниво на образование придонесува да имаме ниско ниво на медиумска писменост како општество, а тоа е утврдено и преку истражување на европско ниво. Се обидуваме да го решиме проблемот, но е комплексен и не постои единствено решение, изјави извршниот директор на „Метаморфозис“ Филип Стојановски.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top