skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Гостин во „Лица“: Лука Максимовиќ – Бели, феноменот на балканската политичка сцена

Гостин во „Лица“: Лука Максимовиќ – Бели, феноменот на балканската политичка сцена
  • 17.12.2018

Во новото издание од емисијата„Лица“ со Анета Кочишки може да погледнете кој е Лука Максимовиќ Бели, измислениот лик кој беше најексцентричниот претседателски кандидат на Србија.

Љубиша Прелетачевиќ – Бели, е всушност Лука Максимовиќ, комуниколог, роден 1991 година. Максимовиќ, кој инаку се смета за комичар и политички активист, го создал Бели (презимето Прелетачевиќ е во чест на „прелетач“ – српскиот термин за политички „сончоглед“ кој менува партии и страни за лична корист), како епитом на типичниот српски, мачо политичар, прав патриот и семоќен славјанин.

Облечен во бел костум и се потпира на огромен стап, прави склекови и со гласачите комуницира преку социјалните мрежи, а низ улиците се движи качен на коњ. Се прокламира како корумпиран политичар, кому му е битна само власта и тоа им се допаѓа на гласачите.

-Лука е обично момче од Младеновац. Момче кое се занимава со музика. Ние бевме меѓу првите јутјубери во Младеновац. Снимавме некакви скечеви, ќе рече Бели за себеси.

Како актуелните српски политичари реагираа на него?

-Не реагираа позитивно. 30 години се на сцена, прават се што сакаат и одеднаш се појавува некое детиште од Младеновац кое им ја упропастува играта, раскажува Бели.

А целата кампања на Бели е обична игра на сатирична герила.

-Ние ветивме се што ветуваат и останатите политичари, само што малку го надоградивме, објаснува.

Целиот разговор со Лука Максимовиќ – Бели погледнете го во видеото:

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top