skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Власта и опозицијата се усогласија – дали законот содржи можности за злоупотреби, какви што ја следеа УБК?

Власта и опозицијата се усогласија – дали законот содржи можности за злоупотреби, какви што ја следеа УБК?
  • 14.06.2019

Со реформата на Управата за безбедност и контраразузнавање, сега веќе како Агенција за национална безбедност која што ќе биде надвор од МВР, се очекува да се стави крај на тајната полиција во земјава или да се случи деконцетрација на моќта во оваа сфера.

Власта и опозицијата се усогласија, но дали законот содржи можности за злоупотреби, какви што ја следеа УБК изминативе години? Во Отворено Студио 1 дебатиравме со Магдалена Лембовска од Евротинк.

„Не очекува долго работно лето односно донесена е нормативната рамка, постигнавме консензус. Потребен е чист старт. До сега вработувањата во УБК беа во многу нетранстарентен процес, односно кадри кои се безбедносен ризик. Една од најважните работи за НАТО е да имате служби со кои ќе може да соработувате,  бидејќи се споделуваат најчувствителни информации. Затоа ќе биде потребно да се направи безбедносна проверка“, рече Лембовска, која детално го објасни процесот на селекција на кадри.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

Back To Top