skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

„Вкусот на Скопје“ – прв фестивал на улична храна

„Вкусот на Скопје“ – прв фестивал на улична храна
  • 15.05.2019

На 18 и 19 мај на Школка ќе се одржи првиот фестивал на улична храна „Вкусот на Скопје“. Околу 20 локални сендвичари и ресторани ќе ги постават своите штандови со специјалитети во Градскиот Парк. Програмата започнува од 11.00ч а трае сѐ до вечерните часови  На оваа тема гостин во Отвореното Студио 1 со Јана Јосифоска и Влатко Чаловски беше Софија Кузмановска, организатор на фестивалот.

-Идејата за фестивалот беше многу едноставна. Го немало досега кај нас, а го имало во сите соседни земји, па зошто да го нема и кај нас. Примарната идеја беше дека сме држава која ужива во храната, имаме вкусна храна и секој момент од нашиот живот го поврзуваме со вкусната храна. Се вика „Вкусот на Скопје“ бидејќи првото издание е во Скопје, но наша желба е да прерасне, па да биде вкусот на Охрид, вкусот на Струга, рече Кузмановска.

Кузмановска вели дека брзата храна не значи и нездрава храна.

-Со сите проекти кои ги правиме сакаме да го издигнеме нивото на свест. Особено за улична храна, постои некои мислење дека не е здрава што е далеку од вистината. Имаме учесници кои ќе дадат акцент токму на тој момент. Ќе се готви на лице место, па дали сакате пица, пециво или скара, тоа ќе го има и ќе биде свежо зготвено, објаснува Кузмановска.

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

Back To Top