skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Денеска во 18 часот седница на ЦО на СДСМ за кадровските промени
Последен ден од изборите во ЕУ, првичните резултати пред полноќ
Од среда започнува пријавувањето за социјална помош во центрите
Торонто влезе во големото НБА финале
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

„Вкусот на Скопје“ – прв фестивал на улична храна

„Вкусот на Скопје“ – прв фестивал на улична храна
  • 15.05.2019

На 18 и 19 мај на Школка ќе се одржи првиот фестивал на улична храна „Вкусот на Скопје“. Околу 20 локални сендвичари и ресторани ќе ги постават своите штандови со специјалитети во Градскиот Парк. Програмата започнува од 11.00ч а трае сѐ до вечерните часови  На оваа тема гостин во Отвореното Студио 1 со Јана Јосифоска и Влатко Чаловски беше Софија Кузмановска, организатор на фестивалот.

-Идејата за фестивалот беше многу едноставна. Го немало досега кај нас, а го имало во сите соседни земји, па зошто да го нема и кај нас. Примарната идеја беше дека сме држава која ужива во храната, имаме вкусна храна и секој момент од нашиот живот го поврзуваме со вкусната храна. Се вика „Вкусот на Скопје“ бидејќи првото издание е во Скопје, но наша желба е да прерасне, па да биде вкусот на Охрид, вкусот на Струга, рече Кузмановска.

Кузмановска вели дека брзата храна не значи и нездрава храна.

-Со сите проекти кои ги правиме сакаме да го издигнеме нивото на свест. Особено за улична храна, постои некои мислење дека не е здрава што е далеку од вистината. Имаме учесници кои ќе дадат акцент токму на тој момент. Ќе се готви на лице место, па дали сакате пица, пециво или скара, тоа ќе го има и ќе биде свежо зготвено, објаснува Кузмановска.

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top