skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Тренд на дезинформации со цел наведување на публиката кон погрешни заклучоци
Грчкиот остров Парос во обид да биде првиот остров без пластика
Кои пет градови се преполни со туристи?
Пронајдена порака во шише стара 50 години
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

(Видео) Патот на „Империја” води кон офшор компании

(Видео) Патот на „Империја” води кон офшор компании
  • 12.02.2019

Се стеснува ли обрачот околу актерите во случајот „Империја”. Истрагата против Орце Камчев, Сашо Мијалков, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ Ратка Куноска-Камчева, Христина Камчева-Стојческа, Зорица Арсовска, Лилјана Гајдовска, Владислав Стајковиќ, Тодор Мирчевски, Дејан Јанев, Ванче Мијалчев и Јованче Тасковски, поради постоење на основано сомнение за сторени кривични дела злосторничко здружување, оштетување или повластување на доверители, злоупотреба на службената положба и овластување, измама и перење пари веќе е поткрепена со материјални докази, документи за офшор компаниите кои биле основачи на бројни фирми во Македонија преку кои се переле милионски суми пари, како и со изјави на сведоци, велат од Специјалното јавно обвинителство. Неодамна во гостување на 1ТВ обвинителката Лиле Стефанова рече дека истрагата е проширена и дека на нивна адреса почнала да пристига и меѓународната правна помош. Најмногу и тоа позитивно биле изненадени од соработката со Кипар.

-Одлична. Морам да кажам она што е најново во предметот „Империја”, не можам да кажам повеќе детали, меѓутоа еве за среќа и банките од Кипар почнаа да доставуваат податоци за офшор компаните кои се предмет во истрагата „Империја”, меѓу кои се и фирмите Ексико, Фензи и други фирми. Точно е откриено кои се сопстеници. Крајните сопственици се обвинети во предметот „Империја” и паричните средства преку Кипар како наводни странски инвестиции се внесувани во Македонија. Нема да кажам дека поголем дел од нив имаат фирми на свое име и се наоѓаат како крајни сопственици. Само во РМ се претставени како странски инвеститори, рече Стефанова.

Од СЈО велат дека истрагата е за долг временски период и е поделена во два дела. Првиот опфаќа само едно лице и неговите фирми додека вториот почнува од 2009 година па наваму и тоа за кривични дела за перење на пари преку 15 офшор компании од Белизе, Британски Девствени Острови, преку Лихтенштајн, Лугано и Кипар до Сејшелите, кои формираат фирми во Скопје. Најпознатата во јавноста е Ексико на која денес сопственик е фирмата со швајцарски капитал „Т&МЈ Инвестмент“ од Лугано. Од СЈО велат дека се испитуваат наодите дали краен сопственик е член на семејството на Сашо Мијалков. Паралелно со делот за перење пари, се води истрага и за злоупотреба на службената положба и овластувањата за „Финзи“, кај што се јавува ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков. Таму легнаа и парите од провизијата од опремата за прислушување од Израел.

Весна Велкова Тодоровска

Back To Top