skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

(Видео) Мицкоски обвинува за пазар за името, Заев вели дека е дволичен

(Видео) Мицкоски обвинува за пазар за името, Заев вели дека е дволичен
  • 10.01.2019

На вториот ден протести на граѓанските здруженија „Тврдокорни“ и „Македонија блокира“ против уставните промени се приклучи и лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој пред присутните порача дека е за влез на земјата во ЕУ и НАТО, но е против менување на уставното име. Најави дека ќе стори сѐ што е во негова моќ да го спречи договорот од Преспа, а во своето обраќање не изостави и да го искритикува владеењето на сегашната власт.

За одлуката на Мицкоски да се приклучи на демонстрантите, премиерот Заев рече дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ едно кажувал пред меѓународната заедница, а сосема друго пред граѓаните. Тој го повика Мицкоски да биде одговорен и да не предизвикува инциденти.

Демонстрантите предводени од граѓанските здруженија „Тврдокорни“ и „Македонија блокира“ втор ден протестираат барајќи пратениците да не го дадат својот глас за уставните измени… Тие велат дека протестот е за одбрана на македонското име, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ и против, како што наведуваат, „најголемото национално предавство“… Граѓаните кои денеска протестираа велат дека не отстапуваат од нивните барања, и дека ќе останат пред Собранието.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top