skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО
Кандидатите за технички експерти на интервју во собраниската комисија за надзор на следењето комуникации
Димитров во Грац на дебата за Преспанскиот договор и евроинтергацијата
Павлопулос: Грција ја поддржува европерспективата на Северна Македонија, но потребно е да се исполнат предусловите
Неофит: Ќе направиме се за целосна радост на нашите македонски браќа
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Бошков: Газдите се криви за ниските плати на работниците

Бошков: Газдите се криви за ниските плати на работниците
  • 02.05.2018

Работодавците се одговорни за ниските плати на работниците. Навиката да се исплаќаат 12.000 денари плата, ни дава состојби од кои не сме многу среќни – се иселува квалитетна работна сила. Затоа тие ќе мора да платат повеќе за да ги задржат своите вработени. Ова во интервју за 1ТВ го истакна Миле Бошков, претседател на Бизнис конфедерацијата на Македонија.

Тој потенцира дека работодавците не треба да чекаат „ветер во грб“ од Владата, односно финансиска помош за да бидат одговорни кон своите вработени и реално да го вреднуваат нивниот труд.

„Работодавците се навикнати или да се жалат или да бидат поддржани, а кога не се ни поддржани, а слабо се жалат, тогаш наоѓаат неверојатни решенија за свое преживување“- вели Бошков.

Тој верува дека мерката која ја најави вчера Премиерот Зоран Заев, како директна финансиска поддршка од 30 отсто од растот на бруто платите на работниците во трудоинтензивните дејности, реално ќе ги покачи платите на работниците. Од владиниот план за економски раст очекува раст на економијата. Целото интервју погледнете го во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top