skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева ќе сведочи пред Русковска во 10 часот во вторник
Јанева негира дека дала наредба за претрес на обвинителите
Обвинителот Рустеми сведочи во ОЈО
Стефанова за комуникацијата меѓу Јанева и Камчев: Не сум експерт за криминал
Скопје и Софија ја интензивираат соработката во одбраната
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Бесим Демиров: Прва цел на Египќаните во Македонија е влез во преамбулата како посебна етничка група

Бесим Демиров: Прва цел на Египќаните во Македонија е влез во преамбулата како посебна етничка група
  • 25.09.2018

Како посебна етничка група која не е формално признаена, за Египќаните прва цела е влез во преамбулата како посебен етникум, вели во разговор за 1ТВ, Бесим Демиров, прв советник Египќанин во градски совет во Македонија.

Како што вели тој, освен формално признавање, нивна цел се и повеќе работни места и достапност до образованието за поквалитетен кадар.

„Само еден факултет не признава како Египќани каде можеме да влеземе во државна квота. Се надевам дека тоа ќе се промени. Од 1991 година се бориме за влез во општинските совети. Никогаш претходно не се случило тоа. Но со борба, покажавме дека нема резултат ако секогаш се трча по други“, вели Демиров.

Back To Top