skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Бектеши без прецизен одговор дали ќе биде „сметен“ од функцијата, верува во економските бројки

Бектеши без прецизен одговор дали ќе биде „сметен“ од функцијата, верува во економските бројки
  • 19.05.2019

Две недели пред заигрување на метлата на премиерот Зоран Заев, ги натера функционерите да се бранат пред јавноста. Министерот за економија Крешник Бектеши убеден во бројките во неговиот ресор. Тој не се согласува за префрлување на економските сектори, бидејќи статистиката покажувала раст на индустријата, туризмот, трговијата… Но, Бектеши без конкретен одговор дали очекува да биде „сметен“ од владиниот двор.

„Не е моја работа да направам анализи и да му предлагам на мандатарот кој ќе биде изменет или кој не“, вели министерот за економија Крешник Бектеши.

И додека министрите се правдаат, „операцијата метла“ е во подготовка. Се крчкаат имињата на функционерите кои ќе бидат опфатени со владиното проветрување. Во СДСМ ќе претходи анализа за сработеното, кое ќе биде основ за разрешувањата. Во најава е и средба Заев –Ахмети, како и со другите коалициони партнтери. Терминот „метла“ ги лути ДУИ. За опозицијата ВМРО ДПМНЕ „метлата“ е кај граѓаните.

Според најавите, функционерите кои не покажале резултати ќе бидат меѓу разрешените. Владиното „метење“ ќе почне на почетокот на јуни, а кон крајот на наредниот месец, во најава и други кадровски промени во јавните претпријатија. Ниту еден актуелен функционер не смета дека не си ја сработел својата работа, а самоиницијативни оставки нема.

Игор Стефановски

Back To Top