skip to Main Content

Бегството на Груевски и постапката за екстрадиција – тема во Студио 1

Бегството на Груевски и постапката за екстрадиција – тема во Студио 1
  • 15.11.2018

Главна вест во Студио 1 и денеска е бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија. За судењето за набавката на луксузниот „мерцедес“ во Македонија остана поранешната министерка за внатрешни Гордана Јанкуловска, која за време на гостувањето во 1ТВ инсистираше дека работела според професионалните стандарди, и покрај разговорите што јавноста ги слушна од објавените бомби.

За бегството на Груевски, професорите Љубомир Фрчкоски и Гордан Калајџиев гледаат пропусти на институциите и, како што велат, сега институциите ќе треба многу внимателно правно да го аргументираат барањето за екстрадиција од унгарските власти, а ситуацијата ја отежнува тоа што станува збор за случајот „Тенк“, а не некој од потешките случаи.

Повеќе во видеото.

Back To Top