skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Надлежности на претседателот на Републиката
Отворена телефонската линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право
Јонкер: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
За победа во прв круг потребни над 900 илјади гласови
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Андоновиќ во Студио 1: Судски процес во Шпанија, жестоки протести во Франција

Андоновиќ во Студио 1: Судски процес во Шпанија, жестоки протести во Франција
  • 12.02.2019

Во анализата на вестите од светот, Андоновиќ ги коментираше најновите случувања во Шпанија околу независноста на Каталонија, немирите во Франција, како и неизвесната ситуација на Британија за Брегзитот.

„Посебно ја издвојуваме веста за судскиот процес против 12-мина во Шпанија, Каталонците кои пред две години го предизвикаа референдумот за отцепуавње на Каталонија, област со 7 милиони жители, најбогата во Шпанија. За владата во Мадрид беше противуставно и  резултатот беше тоа што Каталонците побараа да се отцепат од Шпанија“, рече Андоновиќ, кој додаде дека сликата го потсетила на распадот на Југославија.

Во останатите вести од светот, протестите на „жолтите елеци“ во Франција кои се случуваат повеќе од 10 викенди стануваат пожестоки, па полицијата користи прекумерна употреба на сила, додека пак Велика Британија има голем пад на економски раст од 2012 година па навака, особено поради Брегзитот.

Целата анализа погледнете ја во видеото.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top