skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева ќе сведочи пред Русковска во 10 часот во вторник
Јанева негира дека дала наредба за претрес на обвинителите
Обвинителот Рустеми сведочи во ОЈО
Стефанова за комуникацијата меѓу Јанева и Камчев: Не сум експерт за криминал
Скопје и Софија ја интензивираат соработката во одбраната
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Андоновиќ во Студио 1: Судски процес во Шпанија, жестоки протести во Франција

Андоновиќ во Студио 1: Судски процес во Шпанија, жестоки протести во Франција
  • 12.02.2019

Во анализата на вестите од светот, Андоновиќ ги коментираше најновите случувања во Шпанија околу независноста на Каталонија, немирите во Франција, како и неизвесната ситуација на Британија за Брегзитот.

„Посебно ја издвојуваме веста за судскиот процес против 12-мина во Шпанија, Каталонците кои пред две години го предизвикаа референдумот за отцепуавње на Каталонија, област со 7 милиони жители, најбогата во Шпанија. За владата во Мадрид беше противуставно и  резултатот беше тоа што Каталонците побараа да се отцепат од Шпанија“, рече Андоновиќ, кој додаде дека сликата го потсетила на распадот на Југославија.

Во останатите вести од светот, протестите на „жолтите елеци“ во Франција кои се случуваат повеќе од 10 викенди стануваат пожестоки, па полицијата користи прекумерна употреба на сила, додека пак Велика Британија има голем пад на економски раст од 2012 година па навака, особено поради Брегзитот.

Целата анализа погледнете ја во видеото.

Back To Top