skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Собраниската Комисија утре ќе ја започне дебатата по уставните амандмани
Со дополнителни докази на одбраната продолжува судењето за „27 април“
Трајковски по посетата на Груевски во Будимпешта, без коментар пред денешното рочиште за насилството во Центар
Во Врховен расправа по жалбата на Митриновски околу неговото разрешување
Мицоткаис до Ципрас: Не ја спасивте Македонија, туку отстапивте македонска националност и јазик
Гутереш: Преспанскиот договор е пример за мирно решавање спорови
1ТВ достапна на Тотал ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK

Анализа во Студио 1 на оставката на амбасадорката на САД во ОН Ники Хејли

Анализа во Студио 1 на оставката на амбасадорката на САД во ОН Ники Хејли
  • 11.10.2018

Во делот од отвореното Студио 1 посветено на вестите од светот, со колегата Дејан Андоновиќ ја анализираме оставката на американската амбасадорка во ОН Ники Хејли, со што, како што велат американските експерти, администрацијата на Доналд Трамп го изгуби и последниот глас на разумот.

Како што објаснува Андоновиќ, најверојатни се три причини – поради премногу острата реторика против Русија во ОН, дека ќе се кандидира за претседател против Трамп на изборите во 2020 или 2024 година, но и можноста дека сака да се префрли на повеќе платена позиција во администрацијата.

Се шпекулира и кој ќе дојде на нејзиното место, а во кулоарите на Белата Куќа најгласно се споменува името на ќерката на претседателот, Иванка Трамп.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top