skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Актерството не познава јазични бариери – разговор со Бајруш Мјаку

Актерството не познава јазични бариери – разговор со Бајруш Мјаку
  • 11.06.2019

Бајруш Мјаку беше годинешниот добитник на наградата за животно дело на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“. Тој е актер, режисер  и продуцент, а за улогите кои ја одбележале неговата кариера и идејата за театар за деца на албански јазик, Мјаку зборуваше во Отвореното Студио 1 со уредникот Александар Чомовски.

-Со оваа награда што ни беше доделена има и такви што мислат дека со ова сме ја заокружиле кариерата, а јас велам дека тука ќе почнува новата ера. Има доста улоги за кои можеме да разговараме, можеби и со часови, но не можеш да ги одвоиш улогите, како што не можеш да ги одвоиш прстите од раката бидејќи секоја си има своја функција. Покрај Бал, Карло Петти, кралот Лир, убеден сум дека Попришкин е нешто што е над сите и отскокнува од многу други, рече Мјаку.

Во текот на својата актерска кариера вели дека играл улоги на различни јазици.

-Сум бил принуден да играм сцени во првиот меѓапроект во Стокхолм и на вториот Хотел Европа, на италијански, на франуски, секаде каде што сме играле сме одиграле по една сцена на јазикот на земјата каде играме, истакна Мјаку.

Целиот разговор со Бајруш Мјаку можете да го погледнете во видеото.

Back To Top