skip to Main Content

Зоран Заев ја подари својата вратоврска на грчкиот колега Ципрас (ФОТО)

Зоран Заев ја подари својата вратоврска на грчкиот колега Ципрас (ФОТО)
  • 17.06.2018

Во чест на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој се става крај на две и пол деценискиот спор за името, премиерот Зоран Заев ја подари својата вратовска на својот грчки колега Ципрас.

Постапката на Зоран Заев следуваше веднаш штом се доближи до премиерот на Грција, Алексис Ципрас, кога го виде дека е без вратоврска. Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан ја презеде вратоврската и ја стави како „марамче“ во костумот на Ципрас.

Реакцијата на сите присутни беше позитивна и на некој начин претставуваше добар потег кон односот со Грција.

Back To Top