skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
МВР: Одделенијата за управни работи ќе работат за викендите кога ќе се гласа за избор на претседател
Делегација на ПССЕ ќе го набљудува спроведувањето на претседателските избори
Бесплатна телефонска линија за пријавување повреда на избирачкото право
Почнува теренската вакцинација во основните и средните училишта
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Јункер очекува договор со Лондон, Туск подготвен да свика вонреден Самит

Јункер очекува договор со Лондон, Туск подготвен да свика вонреден Самит
  • 18.10.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска изјави дека очекува да се постигне договор со Лондон околу истапувањето на Велика Британија од ЕУ.

– Продолжувањето на преодниот период ќе отвори простор за подготвување на идните односи со Лондон на најдобар начин, изјави Јункер на прес-конференцијата по завршувањето на Самитот на ЕУ.

Претходно, британската премиерка Тереза Мај побара овој преодниот период да биде околу две години, со што се согласија другите земји членки на ЕУ.

Претседателот на Европскиот совет. Доналд Туск, пак, рече дека сака преговорите меѓу Брисел и Лондон да продолжат во позитивен дух.

Според него, „кога и ако“ се постигне решителен напредок во преговорите, тој ќе свика вонреден состанок на шефовите на држави или влади на членките на ЕУ.

– Чувствувам дека денес сме поблизу до конечно решение и договор, а  чувствата, дури и во политиката, имаат значење, рече Туск.

Тој посочи дека синоќа Европскиот совет не го разгледал прашањето за продолжување на рокот од повлекувањето на Велика Британија до влегувањето во сила на подготвениот договор со ЕУ.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top