skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Собраниската Комисија утре ќе ја започне дебатата по уставните амандмани
Со дополнителни докази на одбраната продолжува судењето за „27 април“
Трајковски по посетата на Груевски во Будимпешта, без коментар пред денешното рочиште за насилството во Центар
Во Врховен расправа по жалбата на Митриновски околу неговото разрешување
Мицоткаис до Ципрас: Не ја спасивте Македонија, туку отстапивте македонска националност и јазик
Гутереш: Преспанскиот договор е пример за мирно решавање спорови
1ТВ достапна на Тотал ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK

Цариградската патријаршија ќе и даде автокефалност на Украинската црква

Цариградската патријаршија ќе и даде автокефалност на Украинската црква
  • 11.10.2018

Цариградската патријаршија по денешниот редовен Синод соопшти дека ќе го почне процесот за давање независност на црквата на Украина во однос на Руската православна црква.

Како што објаснуваат, укината е одлуката од 1686 година според кој Киевската митрополија и е предадена на Московската патријаршија. Со ова, право над Украинската православна црква полага Цариградската патријаршија.

Руските медиуми пренесуваат дека секретарот за информации на рускиот патријарх Кирил рекол дека одлуката е легализација на расколот и катастрофален потег со кој е помината црвената линија.

Руската православна црква ги прекина дипломатските односи со Цариградската патријаршија, пренесе „Спутник“.

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека тоа е прашање на украинската безбедност, државност и светска геополитика.

-Тоа е пад на Третиот Рим, изјави Порошенко и додаде дека Украина ќе ги гарантира верските слободи на припадниците на сите вери.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top