skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Груевски останува во Будимпешта
Шекеринска во Брисел: Билатерални средби со министри за одбрана на НАТО земји
Ексклузивно интервју со Бојан Јовановски – петок 21:00 во Отворено Студио 1
Презентација на втор мониторинг извештај за работата на Државното правобранителство- „Заедно во борба против корупција“
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Цариградската патријаршија ќе и даде автокефалност на Украинската црква

Цариградската патријаршија ќе и даде автокефалност на Украинската црква
  • 11.10.2018

Цариградската патријаршија по денешниот редовен Синод соопшти дека ќе го почне процесот за давање независност на црквата на Украина во однос на Руската православна црква.

Како што објаснуваат, укината е одлуката од 1686 година според кој Киевската митрополија и е предадена на Московската патријаршија. Со ова, право над Украинската православна црква полага Цариградската патријаршија.

Руските медиуми пренесуваат дека секретарот за информации на рускиот патријарх Кирил рекол дека одлуката е легализација на расколот и катастрофален потег со кој е помината црвената линија.

Руската православна црква ги прекина дипломатските односи со Цариградската патријаршија, пренесе „Спутник“.

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека тоа е прашање на украинската безбедност, државност и светска геополитика.

-Тоа е пад на Третиот Рим, изјави Порошенко и додаде дека Украина ќе ги гарантира верските слободи на припадниците на сите вери.

Back To Top