skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Катица Јанева ќе одлучува дали ќе ги изземе Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од „Титаник 3“
Петнаесет-годишно момче се удави во Пчиња
Пожарот кај Пинтија ставен под контрола
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Хрватска го призна Гуаидо за претседател на Венецуела

Хрватска го призна Гуаидо за претседател на Венецуела
  • 05.02.2019

Хрватското Министерство за надворешни и европски прашања синоќа објави дека Хрватска „им се приклучува на другите членки на ЕУ“ и го признава лидерот на венецуелската  опозиција и претседател на Националното собрание на таа земја како привремен претседател на Венецуела.

Во соопштението објавено на официјалната интернет страница, хрватското Министерство „го осудува кршењето на човековите права и насилството во Венецуела“, со оценка дека „е потребно мирно решение и одржување слободни и демократски претседателски избори“.

-Хрватска ги поддржува демократски избраните легитимни тела на Венецуела, Националното собрание и нејзиниот претседател, согласно Уставот во својство на привремен претседател да спроведе слободни, фер и демократски претседателски избори и да гарантира легитимитет на институциите. Во врска со ова, Хрватска во заедничка изјава се приклучи кон другите земји-членки на ЕУ, се вели во соопштението на хрватското МНР.

Во продолжение на текстот, во соопштението на хрватското Министерство, напишано на англиски јазик, за признавањето на Гуаидо како привремен претседател на Венецуела, покрај Хрватска, стојат уште 18 членки на ЕУ: Шпанија, Португалија, Германија, Велика Британија, Данска, Холандија, Франција, Унгарија, Австрија, Финска, Белгија, Луксембург, Чешка, Латвија, Литванија, Естонија, Полска и Шведска.

Back To Top