skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Хант: Иран и САД би можеле случајно да предизвикаат конфликт

Хант: Иран и САД би можеле случајно да предизвикаат конфликт
  • 14.05.2019

Иран и САД би можеле случајно да предизвикаат конфликт во и онака нестабилниот Залив, изјави во Брисел британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант, додека течеа разговорите меѓу американскиот државен секретар Мајк Помпео и највисоките официјални претставници на ЕУ.

Американскиот претседател Доналд Трамп сака да го изолира Техеран и да му го оневозможи извозот на нафта, откако се повлече од иранскиот нуклеарен договор. Трамп, исто така, го зајакна военото присуство во Заливот за да изврши притисок врз Иран.

Додека Европската унија ја дели загриженоста на САД за Иран, вклучувајќи го и неговото учество во сирискиот конфликт, таа се уште го поддржува нуклеарниот договор, наведувајќи дека тоа е во интерес за безбедноста на Европа.

Велика Британија, Германија и Франција се потписнички на договорот од 2015 година, а нивните министри за надворешни работи одржаа одвоени средби во Брисел со Помпео, кој, за да ги информира европските сојузници за најновите потези на Вашингтон, ја откажа планираната посета во Москва пред да замине во Сочи на состанокот со рускиот колега Сергеј Лавров и рускиот претседател Владимир Путин.

Помпео во Брисел се состана и со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Back To Top