skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Француското Обвинителство поднесе барање за судски процес против Франсоа Фијон

Француското Обвинителство поднесе барање за судски процес против Франсоа Фијон
  • 12.01.2019

Канцеларијата на финансиското обвинителство во Франција побара поранешниот премиер Франсоа Фијон и неговата сопруга да бидат судени пораи обвиненија за корупција.

Кандидатурата на Фијон за претседател во 2017 година пропадна поради обвинувања дека за сопругата Пенелопа и двете деца тој обезбедил долгогодишно практично непостоечки работни места во Парламентот во вредност повисока од милион евра.

Извор од таа канцеларија за француски медиуми потврди дека е испратено барање за судење на Фијон и неговата сопруга.

Фијон (64) негира обвинувања оценувајќи ги како клеветничка кампања. Во 2017 година против него и неговата сопруга е подигнато прелиминарно обвинение кое содржи и обвинувања за злоупотреба на јавни средства.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top