skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Уапсен маж во Крајстчрч, дојава за поставена бомба

Уапсен маж во Крајстчрч, дојава за поставена бомба
  • 30.04.2019

Полицијата на Нов Зеланд соопшти дека еден маж е уапсен денеска во Крајстчрч, каде минатиот месец при напад врз две џамии беа убиени 50 луѓе, но се уште не се соопштуваат други детали.

Лицето е уапсено по дојава за сомнителен пакет, а на терен се наоѓаат полициски експерти за деактивирање експлозиви, објавија западните медиуми.

Поради сомнеж дека е поставена бомба, биле евакуирани граѓаните во областа Филипстаун во градот на Јужниот остров на Нов Зеланд. На местото на инцидентот се распоредени полициски кордони, а присутни се и возила на итна медицинска помош.

Портпарол на здравствената служба „Ст. Џон Ембуланс“ изјавил дека по барање на полицијата возило на брза помош веднаш пристигнало, но досега никој не побарал лекарска помош.

Претходно весникот „Њу Зеланд Хералд“ напиша дека полицијата интервенира поради закани за поставена експлозивна направа, а луѓето кои живеат во близина биле евакуирани. Полициски портпарол одби да ги коментира наводите на весникот за евентуална закана за бомба.

Back To Top