skip to Main Content

Трамп нареди, а потоа го откажа нападот врз Иран

Трамп нареди, а потоа го откажа нападот врз Иран
  • 21.06.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри напад врз Иран поради соборување на американското беспилотно летало, но по неколку часа тој се повлече и го откажа нападот, пишува „Њујорк тајмс”.

Трамп, како што наведува неименувано официјално лице запознато со ситуацијата, првично одобри неколку воздушни напади врз радарите и ракетните системи.

Било планирано воздушните напади да се спроведат рано утрово, со цел ризикот за населението да биде најнизок.

Официјалниот претставник за „Њујорк тајмс“ изјави дека авионите биле во воздух, а бродовите биле на позиции, кога пристигнала наредбата за повлекување од нападот.

Нападот на САД би бил одговор на соборувањето на набљудувачкиот дрон вреден 130 милиони долари.

„Њујорк тајмс“ додава дека засега не е јасно дали нападот врз Иран, на крајот, сепак ќе биде извршен.

Back To Top