skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Катица Јанева ќе одлучува дали ќе ги изземе Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од „Титаник 3“
Петнаесет-годишно момче се удави во Пчиња
Пожарот кај Пинтија ставен под контрола
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Трамп и Си се договорија за „прекин на огнот“ во трговската војна

Трамп и Си се договорија за „прекин на огнот“ во трговската војна
  • 29.06.2019

Кина и САД се вратија на „вистинскиот пат“ кон постигнување трговски договор, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп по состанокот со кинескиот претседател Си Џинпинг во Осака.

Како што пренесуваат светските агенции, Трамп и Си постигнале договор „за нов прекин на огнот“ во трговската војна, која трае една година.

САД и Кина се договорија да ги „рестартираат“ разговорите за трговија, јави кинеската новинска агенција Ксинхуа, по состанокот на двајцата лидери на самитот Г-20 во Осака.

Според Ксинхуа, Вашингтон нема да воведе нови санкции на увоз на кинеска стока.

Трамп изјави дека тој и Си во Осака имале „многу, многу добар состанок“, кој излегол подобар од што се очекувало.

Пред состанокот американскиот претседател рече дека е отворен за трговски договор со Си, кој би бил „монументален“.

– Мислам дека сме многу блиску, рече Трамп.

Самитот Г-20 во Осака е неформален форум на кој присуствуваат шефови на влади или држави од 19 најразвиени земји во светот и Европската унија.

Back To Top