skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Груевски останува во Будимпешта
Шекеринска во Брисел: Билатерални средби со министри за одбрана на НАТО земји
Ексклузивно интервју со Бојан Јовановски – петок 21:00 во Отворено Студио 1
Презентација на втор мониторинг извештај за работата на Државното правобранителство- „Заедно во борба против корупција“
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Тинејџер продавал ураниум на интернет

Тинејџер продавал ураниум на интернет
  • 15.04.2019

Шеснаесетгодишно момче од Јапонија е обвинето дека рафинирало радиоактивен ураниум и заедно со експлозиви ги продавал на интернет, соопштија јапонските власти.

Обвинет е за незаконско производство на еритирол тетранитрат, супстанција со која се изработуваат експлозиви. Момчето е уапсено во Токио, заедно со уште неколку лица кои купиле ураниум од него.

Според истрагата, момчето го добило радиоактивниот материјал со обработка на ураниумова руда. Истражителите сметаат дека тинејџерот ученик не е терорист, туку попрво вљубеник во хемијата.

Back To Top