skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Католиците го слават Велигден
Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија
Охрид, Дебар и Ново Село избираат градоначалници
За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253
МВР подготвено да обезбеди достојна и безбедна изборна атмосфера
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Тинејџер продавал ураниум на интернет

Тинејџер продавал ураниум на интернет
  • 15.04.2019

Шеснаесетгодишно момче од Јапонија е обвинето дека рафинирало радиоактивен ураниум и заедно со експлозиви ги продавал на интернет, соопштија јапонските власти.

Обвинет е за незаконско производство на еритирол тетранитрат, супстанција со која се изработуваат експлозиви. Момчето е уапсено во Токио, заедно со уште неколку лица кои купиле ураниум од него.

Според истрагата, момчето го добило радиоактивниот материјал со обработка на ураниумова руда. Истражителите сметаат дека тинејџерот ученик не е терорист, туку попрво вљубеник во хемијата.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top