skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Бектеши – Азеведо: Северна Македонија е на вистински пат за отворена економија и економски раст
Неизвесна лидерската средба, Мицковски не гледа потреба да присуствува
Седница на собраниската Комисија за здравство
Земјотрес во Струмица, Валандово и околината
Пролонгирано заминувањето во затвор на Сеад Кочан, додека не се одлучи по неговото барање
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Столтенберг: Врските меѓу сојузниците во НАТО се под притисок

Столтенберг: Врските меѓу сојузниците во НАТО се под притисок
  • 19.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги повика денеска 29 држави членки на Алијансата да го остават настрана трговскиот судир што се влошува како и прашањето за климата и нуклеарниот догвоор со Иран. Тој е загрижен дека тие тензии може да му наштетат на воениот сојуз.

Столтенберг тоа го нагласува во авторски текст во Гардијан.

– Врските кои нас не држат заедно се под притисок… Мораме да продолжиме да работиме на нашите разлики – и таму каде разликите остануваат мора да ограничиме какво било негативно влинаие на нашата безбедносна соработка, нагласи Столтенберг.

Неговата порака е упатена на помалку од еден месец пред состанокот на претседателот на САД со колегите од НАТО на самит во Брисел.

Back To Top