skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија
Законски нејаснотии кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева
Судењето за „Монструм“ одложено за 5 септември
Се запали автубус на ЈСП во Ѓоче Петров
Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Средба Гутереш-Абас: Поддршка на решението за две држави

Средба Гутереш-Абас: Поддршка на решението за две држави
  • 15.01.2019

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш се сретна со палестинскиот претседател Махмуд Абас, соопштија ОН.

Како што е наведено во соопштението, Абас и Гутереш се согласиле дека единствено решение за израелско-палестинскиот конфликт е решението на две држави, Израел и Палестина.

Претходно, Гутереш изрази силна поддршка за формирање независна палестинска држава, пред САД да го објават својот план за решавање на израелско-палестинскиот судир.

Палестинскиот амбасадор Ријад Мансур изјави дека состанокот на Гутереш и Абас бил „добар“.

Back To Top