skip to Main Content

Северна Кореја: Ким тестираше нов ракетен фрлач

Северна Кореја: Ким тестираше нов ракетен фрлач
  • 11.09.2019

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го надгледуваше тестирањето на супер голем ракетен фрлач, јави државната агенција КЦНА.

Северна Кореја вчера лансираше нова серија ракети со краток дострел, соопштија јужнокорејските власти.

Пробата следеше само неколку часа откако Пјонгјанг сигнализираше нова подготвеност да ги продолжи разговорите за денуклеаризација со САД.

Back To Top