skip to Main Content

Руски нуклеарни бомбардери во близина на Алјаска

Руски нуклеарни бомбардери во близина на Алјаска
  • 15.08.2019

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека во рамките на вежбата испратени се два авиони бомбардери Ту-160 на рускиот Далечен Исток, наспроти американската сојузна држава Алјаска.

„Росијска газета“ објави дека летот на бомбардерите, кои можат да носат нуклеарно оружје, ја потврдува способноста на руските сили да распоредат бомбардери на 20 минути оддалеченост од САД.

– Оддалеченоста од Анадира до Алјаска е помалку од 600 километри, што значи дека за Ту-160 доволни се 20 минути, вклучително полетувањето и достигнувањето висина, наведува „Росијска газета“.
Весникот додава и дека од авионите можат да бидат лансирани ракети врз цели во САД без да го напуштат воздушниот простор на Русија.

Во соопштението на руското Министерство за одбрана се наведува дека бомбардерите поминале повеќе од 6.000 километри за осум часа од својата база во западна Русија до Анадира во регионот Чукотка, наспроти Алјаска.

Стратешкиот бомбардер Тупољев 160, кој во Русија го нарекуваат Бел лебед, а НАТО – Блекџек е супресоничен авион од советска ера и може да носи до 12 нуклеарни глави со краток дострел и да лета 12.000 километри без дополнување гориво.

Според соопштението на руското Министерство за одбрана летот на Ту-160 е дел од тактичка вежба која ќе трае до крајот на неделата, а целта е да се испита способноста на воздухопловните сили да се прераспоредат и да вежбаат полнење гориво во воздух.

Во воената вежба учествуваат околу десет Ту-160 и Ту-95МС и Илјушин 78.

Back To Top