skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

Руска вмешаност во САД и Венецуела – анализа во Студио 1

Руска вмешаност во САД и Венецуела – анализа во Студио 1
  • 25.03.2019

Јана Јосифоска и Влатко Чаловски во отвореното Студио 1 зборуваа со Дејан Андоновиќ за најновите случувања од регионот и светот. Главен фокус во денешната анализа беше извештајот кој покажа дека Трамп не соработувал со Русија во својата претседателска кампања.

-Не се најдени докази дека има руска вмешаност во изборите и дека тие придонеле тој да дојде на функција. Тој денеска изјави дека медиумите како „Вашингтон пост“ треба да се извинат и нивните уредници да поднесат оставки бидејќи граделе слика за својот претседател, па се покажало тоа дека не е точно. Трамп е ослободен, но не е исчистен од обвинувањето односно само не е најден доказ за негова повраност со Русија, но ќе остане таа дилема кај обичните луѓе и неговите опоненти, истакна Андоновиќ.

Андоновиќ се осврна и на ситуацијата во Венецуела и операција „Слобода“ на која повикува Гуаидо.

-Ова е според мене е панична реакција на Гуаидо кој откако дојде веста дека два руски транспортнти авиони со над 100 припадници на елитните војници на така наречената „Вагнер група“, паравоена групација на воени платеници кои работат за интересите на Русија, рече Андоновиќ.

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

Back To Top