skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

РПЦ: Во Украина ќе избијат протести ако се признае независноста на Украинската патријаршија

РПЦ: Во Украина ќе избијат протести ако се признае независноста на Украинската патријаршија
  • 10.10.2018

Руската православна црква (РПЦ) денеска предупреди дека во Украина можат да избијат протести ако Вселенскиот патријарх ја признае Украинската патријаршија за независна од Москва.

Митрополитот Иларион, кој го води одделот за надворешни работи во Москвовската патријаршија, предупреди дека ако украинските власти дозволат конфискување на православните цркви од автокефалната црква, луѓето ќе излезат на улиците за да ги заштитат своите светилишта.

– Веќе гледаме дека во Украина се конфискуваат православни храмови и верниците се подготвуваат да ги заштитат. Можеме само да претпоставиме што ќе се случи ако конфискувањето биде официјално одобрено од властите. Луѓето, ќе ги бранат своите светилишта, рече митрополитот.

Во Украина сега има две цркви – една поврзана со Москва, а друга – со Патријаршијата во Киев.

Киевската Патријаршија се прогласи за независна во 1992 година кога Украина се осамостои и не е призната од ниту една православна црква во светот.

Back To Top