skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Грчки воени авиони почнаа да прелетуваат на небото над Македонија за потребите на НАТО мисијата „Air Policing“
Заев: Ќе има политичка криза ако не добиеме датум за преговори
Бродот на мирот со порака за Договорот од Преспа пристигна на атинското пристаниште Пиреа
Китанов: Автопатот Миладиновци-Штип, според проектот, е готов
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Ромите од контамираните кампови во Косово сѐ уште без компензација

Ромите од контамираните кампови во Косово сѐ уште без компензација
  • 14.03.2019

Обединетите нации сместиле ромски семејства и други етнички малцинства во токсични кампови во Косово и сѐ уште не им исплатиле компензација, се вели во извештај на нивната агенција за човекови права. Според информациите околу 600 лица биле сместени во кампови на контаминирана почва меѓу 1999 и 2013 година од кои околу половина биле деца на возраст под 14 години.

Од раните 1970-ти години, областа била позната по контаминација од олово што довела до смрт на неколку деца и возрасни лица, истакна експерт од светската организација, Баскут Тунчак, кој додава дека е потребна индивидуална компензација и јавно извинување од Обединетите Нации.

Во меѓувреме претставник на Обединетите Нации издаде писмена изјава во која се повикува на помош до овие заедници.

Генералниот секретар верува дека нашата заедничка должност е да ги поддржиме заедниците на Ромите, Ашкалите и Египќаните погодени од труење со олово во Косово и да им се обезбеди помошта што им е потребна.

Извештаи за труење кај жителите на кампот биле достапни уште во 1999 година, но ромите оттогаш не добиле никаква компензација, додека во меѓувреме, ОН почнаа да преземаат мерки за заштита на сопствените мировници од 2000 година.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top