skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ДКСК: Заев не може да биде премиер и министер за финансии
Заев: Го повлекувам предлогот да бидам и министер за финансии, иако уставот и законите го дозволуваат тоа
Атанасов: Сакав да бидам министер, бидејќи во образованието се прави малку
Весел Мемеди ќе поднесе оставка од функцијата потпретседател на Собранието
Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО
Димитров: Бугарија и Македонија ќе најдат начин низ пријателство и почит да го решат прашањето за Гоце Делчев
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Ријад го обвини Иран дека стои зад нападот на Хутите врз саудиски аеродром

Ријад го обвини Иран дека стои зад нападот на Хутите врз саудиски аеродром
  • 13.06.2019

Саудиска Арабија денеска го обвини Иран дека им наредил на јеменските шиитски бунтовници Хути да го извршат вчерашниот ракетен напад врз саудиски аеродром, при што беа повредени 26 лица.

– Натамошното агресивно однесување на иранскиот режим и неразумната ескалација, било директно или преку неговите милитантни групи, ќе доведе до тешки последици, изјави саудискиот заменик-министер за одбрана, принцот Халед бин Салман.

Хутите вчера извршија ракетен напад врз цивилниот аеродром во близина на планинското одморалиште Абха во југозападниот дел на Саудиска Арабија. Покрај 26-мината повредени, при нападот беа нанесени сериозни оштетување на терминалот на аеродромот, поради што тој беше затворен за сообраќај неколку часа.

– На ова злосторство на Хутите ќе одговориме со непоколеблива решителност. Нивниот избор да нападнат цивилен аеродром му ја покажа на светот неразумната ескалација на тензиите од страна на Иран и опасноста што тој ја претставува за регионалната безбедност и стабилност, изјави принцот Халед, кој е син на саудискиот крал Салман.

Принцот, при тоа, го обвини Иран дека во последниве 40 години „шири хаос, смрт и уништување, преку спонзорирање и финансирање на терористички организации“, нагласувајќи дека јеменските бунтовници Хути се ирански марионети.

Back To Top