skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
(Видео) Со дрон во Скопје откриен потпалувач на оган
Веќе е извесно дека завршница за предметите на СЈО ќе има
Вистиномер.мк: Химната не е отстранета од образовните програми за основците
Анѓушев: Едно семејство не може да живее со 200 евра плата, минималната плата мора да расте

Ријад го обвини Иран дека стои зад нападот на Хутите врз саудиски аеродром

Ријад го обвини Иран дека стои зад нападот на Хутите врз саудиски аеродром
  • 13.06.2019

Саудиска Арабија денеска го обвини Иран дека им наредил на јеменските шиитски бунтовници Хути да го извршат вчерашниот ракетен напад врз саудиски аеродром, при што беа повредени 26 лица.

– Натамошното агресивно однесување на иранскиот режим и неразумната ескалација, било директно или преку неговите милитантни групи, ќе доведе до тешки последици, изјави саудискиот заменик-министер за одбрана, принцот Халед бин Салман.

Хутите вчера извршија ракетен напад врз цивилниот аеродром во близина на планинското одморалиште Абха во југозападниот дел на Саудиска Арабија. Покрај 26-мината повредени, при нападот беа нанесени сериозни оштетување на терминалот на аеродромот, поради што тој беше затворен за сообраќај неколку часа.

– На ова злосторство на Хутите ќе одговориме со непоколеблива решителност. Нивниот избор да нападнат цивилен аеродром му ја покажа на светот неразумната ескалација на тензиите од страна на Иран и опасноста што тој ја претставува за регионалната безбедност и стабилност, изјави принцот Халед, кој е син на саудискиот крал Салман.

Принцот, при тоа, го обвини Иран дека во последниве 40 години „шири хаос, смрт и уништување, преку спонзорирање и финансирање на терористички организации“, нагласувајќи дека јеменските бунтовници Хути се ирански марионети.

Back To Top