skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Хан ја повика ЕУ да отвори преговори со Северна Македонија во најбрз можен рок
Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија
Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено
Од денеска нови регистарски таблички со NMK
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Рама до полицијата: Политиката оставате ми ја мене, вие бидете ефикасни

Рама до полицијата: Политиката оставате ми ја мене, вие бидете ефикасни
  • 15.10.2018

Албанскиот премиер Еди Рама денеска упати апел до припадниците на Министерството за внатрешни работи да не се демотивираат од политичките обвинувања и да продолжат со нивната ангажираност во постигнувањето на уште подобри резултати во борбата против криминалот.

Припадниците на полицијата редовно се изложени на критики од страна на опозициските партии дека се поврзани со криминалот и не се ангажираат за редот и мирот во земјата и за безбедноста граѓаните, што, според Рама, е само „војна на клевети од страна на опозицијата, со цел да ја преземе власта насилно, а не со гласови“.

– Многу клевети, многу измислици, многу видео и аудио автори, криминал во дебати, во говори, во коментари, криминал наутро, на ручек, на вечер. Зошто? Тоа е едноставно, тоа се нарекува очајна борба за власт на давеник кој сака да дави под секој услов и со секое средство за насила да ја преземе власта кога тоа не може со гласови. Затоа тоа е моја работа, на Владата, а не на државната полиција. Вашата работа е да одговорите на ова политичко и медиумско варварство, со многу повеќе резултати од до сега, во секој правец и многу побрзо од кога било, порача Рама.

Рама пред сините униформи посочи и статистички податоци како „единствено мерило за криминалот во земјата“. Повикувајќи се на официјални податоци, тој рече дека криминалот бележи опаѓање, вклучувајќи го тука и бројот на убиства во последните години, кој, според Рама, е преполовен.

– Статистиката е мерило за криминалот. Лани имало повеќе убиства, но сега повеќе се зборува за тоа. Во периодот јануари-септември годинава има 40 убиства, три повеќе од истиот период лани, пред две години имало 54, во 2013 година 84, додека една година претходно 92 убиства. Почната е црна пропаганда на портали и партии со идејата дека криминалот ја запоседнал државата, зашто полицијата не се борела против него ,туку била негов сојузник, изјави Рама.

Правејќи споредба со статистиката во европските земји Рама нагласи дека во Албанија има поголема безбедност од онаа во Италија или Грција.

– Земјите во Европа имаат многу поголем број на убиства, констатираше Рама.

Back To Top