skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
(Видео) Со дрон во Скопје откриен потпалувач на оган
Веќе е извесно дека завршница за предметите на СЈО ќе има
Вистиномер.мк: Химната не е отстранета од образовните програми за основците
Анѓушев: Едно семејство не може да живее со 200 евра плата, минималната плата мора да расте

Рамадани за изборите во ЕП: Бројот на популистите ќе биде во пораст, но нема да биде одлучувачки

Рамадани за изборите во ЕП: Бројот на популистите ќе биде во пораст, но нема да биде одлучувачки
  • 24.05.2019

Гостин во Централниот дневник на 1ТВ беше политичкиот аналитичар Исмет Рамадани кој зборуваше за изборите во Европскиот парламент, посетата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Скопје и оставката на британската премиерка Тереза Меј.

-Без разлика што најавите се дека популистите ќе имаат подем во овие избори, мислам дека нема да биде токму така. Поаѓам од националните избори во Шпанија каде што победија левите, во Словачка партијата која победи не припаѓа на тие крајните десници, во Холандија победија социјалистите. На овие избори имаме седум групации. Четири големи групации се тие кои се проевропски ориентирани на цело со ЦДУ на Меркел. Бројот на популитистите ќе биде во пораст но нема да биде одлучувачки, рече Рамадани.

Рамадани се осврна и на најавената посета на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Скопје на 2 и 3 јуни.

-Генералниот секретар првпат доаѓа како наш генерален секретар со цела екипа и тоа значи дека ние дефититивно сме влезени во тоа што значи реално членство на нашата држава во НАТО. Тоа е уште една порка до сите тие земји кои се уште не го ратикфикуваа протоколот за тоа да се забрза, објасни Рамадани.

Целиот разговор можете да го погледнете во видеото.

Back To Top