skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
1ТВ: ММА манипулира дека Основен суд – Скопје 2 и досудил оштета на 1ТВ
Могерини: Северна Македонија и Албанија во јуни треба да ги почнат преговорите со ЕУ
Репортери без граници: Северна Македонија останува на 95-то место според индексот за слобода на медиумите
Неформален состанок на генералните секретари за европски прашања на Грција и Северна Македонија
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Разбиени четири шверцерски групи, уапсени 27 дилери во акција на албанската и италијанската полиција

Разбиени четири шверцерски групи, уапсени 27 дилери во акција на албанската и италијанската полиција
  • 12.02.2019

Во голема полициска акција спроведна денеска во Албанија и во Италија разбиени се четри криминални групи, што се занимавале со недозволена трговија на дрога и оружје.

Во акцијата, која следела по двегодишна истрага, се уапсени 27 членови на групите, од кои 21 Албанец и шестмина Италјанци. Поголемиот број од лишените од слобода се уапсени во Италија.

Криминаланите групи, чија база била во италијанскиот град Лече, својата активност ја имале проширено и во Калабрија, Тоскана, Емилја Ромања, Сцилја, Лигурија, Ломбардија, но и надвор од Италија.

Уапсените се товарат за организиран криминал и за меѓународна трговија на дрога, оружје и муниција од Албанија кон Италија и потоа кон други земји.

Во акцијата насловена „Цвеќињата на пролетта“, биле вклучени повеќе од 100 полицајци.

Албанскиот министер за внатрешни работи Сандер Леши ја поздрави акцијата, оценувајкќи ја како „уште еден значаен удар врз криминалот“.

– Друг важен удар врз организираниот криминал помеѓу Албанија и Италија. Финализирање на заедничката акција меѓу полициите на  двете земји, е уште еден јасен доказ за волја и капацитет за сузбивање на организираниот криминал. Акцијата продолжува, нагласи Леши.

Групите, меѓу другото, во изминатите две години од Албанија во Италија, прошверцувале повеќе од девет тони мархуана.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top