skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно
Лидерската средба неизвесна
Апостолакис за МИА: И двете страни да ги извлечат позитивните работи од Договорот од Преспа
Скопје и Сеул воспоставија дипломатски односи
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Разбиени четири шверцерски групи, уапсени 27 дилери во акција на албанската и италијанската полиција

Разбиени четири шверцерски групи, уапсени 27 дилери во акција на албанската и италијанската полиција
  • 12.02.2019

Во голема полициска акција спроведна денеска во Албанија и во Италија разбиени се четри криминални групи, што се занимавале со недозволена трговија на дрога и оружје.

Во акцијата, која следела по двегодишна истрага, се уапсени 27 членови на групите, од кои 21 Албанец и шестмина Италјанци. Поголемиот број од лишените од слобода се уапсени во Италија.

Криминаланите групи, чија база била во италијанскиот град Лече, својата активност ја имале проширено и во Калабрија, Тоскана, Емилја Ромања, Сцилја, Лигурија, Ломбардија, но и надвор од Италија.

Уапсените се товарат за организиран криминал и за меѓународна трговија на дрога, оружје и муниција од Албанија кон Италија и потоа кон други земји.

Во акцијата насловена „Цвеќињата на пролетта“, биле вклучени повеќе од 100 полицајци.

Албанскиот министер за внатрешни работи Сандер Леши ја поздрави акцијата, оценувајкќи ја како „уште еден значаен удар врз криминалот“.

– Друг важен удар врз организираниот криминал помеѓу Албанија и Италија. Финализирање на заедничката акција меѓу полициите на  двете земји, е уште еден јасен доказ за волја и капацитет за сузбивање на организираниот криминал. Акцијата продолжува, нагласи Леши.

Групите, меѓу другото, во изминатите две години од Албанија во Италија, прошверцувале повеќе од девет тони мархуана.

Back To Top