skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Катица Јанева ќе одлучува дали ќе ги изземе Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од „Титаник 3“
Петнаесет-годишно момче се удави во Пчиња
Пожарот кај Пинтија ставен под контрола
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Путин доцни, пролонгиран почетокот на средбата

Путин доцни, пролонгиран почетокот на средбата
  • 16.07.2018

Финската државна телевизија објави дека поради доцнење на претседателот на Русија, Владимир Путин распоредот на денешниот Самит со американскиот претседател Доналд Трамп би можел да биде сменет за 20 минути.

Според првобитните планови Путин требаше да слета во Хелсинки во 11 часот и 30 минути по средноевропско време, а половина час подоцна да пристигне во претседателската палата, додека Трамп беше планирано да прстигне 10 минути потоа, а билатералната средба да почне во 12 часот и 15 минути.

Колона црни автомобили се паркирани на финскиот аеродром Хелсинки-Ванта и се чека доаѓањето на Путин.

Финските медиуми претходно објавија дека Путин пристигнал во Хелсинки, но Финската државна телевизија претходно јави дека во авионот со натпис „Русија“, што слета на аеродромот Хелсинки-Ванта најверојатно се само членовите на делегацијата на Путин.

Трамп синоќа слета во Хелсинки и утрово се сретна со финскиот претседател Саули Нинисто.

Back To Top