skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа
Пратеници бараат изборен модел со една изборна единица
Тимот на СЈО разрешен, предметите во рацете на Јовески
ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска – на шефовското место да седи професор

Пронајдена порака во шише стара 50 години

Пронајдена порака во шише стара 50 години
  • 19.08.2019

Маж во Алјаска нашол шише со порака стара 50 години. Тајлер Иванов видел дека пораката е напишана на руски јазик и побрал од неговите фејсбук пријатели да биде преведена.

Пораката била напишана на рускиот брод Сулак во 1969 година, а руските медуми го пронашле и лицето кое ја напишало пораката, капетанот Анатолиј Ботсаненко.

Пораката гласела:

„Почитувани, од рускиот брод Сулак, го поздравувам оној кој ќе го најде шишето и барам да одговорите на адресата Владивосток 43 Сулак до целиоѕ екипаж. Ви посакуваме добро здравје и долго години пловење, 20 јуни 1969.“

 

Back To Top