skip to Main Content

Почина холивудската ѕвезда Дорис Деј

Почина холивудската ѕвезда Дорис Деј
  • 13.05.2019

Почина Дорис Деј, пејачката и глумица со меден глас, чии филмски драми, мјузикли и невини сексуални комедии ја направија голема ѕвезда во 1950-тите и 60-тите и е меѓу најпопуларните актерки во историјата. Таа имаше 97 години.

Фондацијата Дорис Деј енимал потврди дека таа починала рано утрово во нејзиниот дом во Кармел, Калифорнија. Фондацијата соопшти дека била опкружена со блиски пријатели.

„Деј беше во одлично физичко здравје за нејзина возраст, сè додека неодамна не доби сериозен случај на пневмонија, што резултираше со нејзина смрт“, соопшти фондацијата.

Back To Top