skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно
Лидерската средба неизвесна
Апостолакис за МИА: И двете страни да ги извлечат позитивните работи од Договорот од Преспа
Скопје и Сеул воспоставија дипломатски односи
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Почина поранешниот претседател на Авганистан, Сибгатула Муџадеди

Почина поранешниот претседател на Авганистан, Сибгатула Муџадеди
  • 12.02.2019

Сибгатула Муџадеди, првиот претседател на Авганистан по повлекувањето на советската армија од земјата и колапсот на комунистичката влада во Кабул, почина на 93 години.

– Муџадеди почина во текот на ноќта во Кабул, изјави неговиот некогашен портпарол Шарид Јусуфи.

Во текот на десетгодишната инвазија на тогашниот Советскиот Сојуз, што заврши 1989 година, Муџадеди  ја предводеше најмалата и најумерената герилска група, која имаше поддршка од САД. Член на групата беше и поранешниот авганистански претседател Хамид Карзаи.

По падот на комунистичката влада, Муџадеди два месеци ја извршуваше функцијата претседател на Авганистан.

Неговиот наследник Бурханудин Рабани требаше да ја извршува претседателската функција четири месеци, но остана четири години, период на  брутална војна помеѓу ривалските групи муџахедини, што заврши со доаѓањето на власт на талибанците во 1996 година.

Back To Top