skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Бектеши – Азеведо: Северна Македонија е на вистински пат за отворена економија и економски раст
Неизвесна лидерската средба, Мицковски не гледа потреба да присуствува
Седница на собраниската Комисија за здравство
Земјотрес во Струмица, Валандово и околината
Пролонгирано заминувањето во затвор на Сеад Кочан, додека не се одлучи по неговото барање
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Пожар во близина на Атина, превентивно евакуирани бегаци и мигранти

Пожар во близина на Атина, превентивно евакуирани бегаци и мигранти
  • 27.06.2019

Пожар избувна претпладнево во близина на местото Лаврио на околу 60 километри од центарот на Атина, гори сува трева и ниска вегетација, а превентивно беше евакуиран импровизиран камп со околу 60-70 бегалци и мигранти, јави дописничката на МИА од Атина.

Противпожарната служба на Грција интервенира со 21 пожарникар со 7 возила, 12 пожарникари со 6 возила од специјалната противпожарна единица, 2 пешадиски единици, 6 цистерни од општината и со 3 хеликоптери. Силниот ветер го отежнува гаснењето на пожарот, меѓутоа олеснителна околност е тоа што во близина е морето и брзо оди снабдувањето со вода на хеликоптерите.

Според грчката државна телевизија ЕРТ, на околу два километри од пожарот се наоѓа грчката индустрија за оружје, меѓутоа за сега, не е во опасност да биде зафатена од огнените јазици. Исто така не се во опасност и куќите што се наоѓаат во близина.

Back To Top