skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева ќе сведочи пред Русковска во 10 часот во вторник
Јанева негира дека дала наредба за претрес на обвинителите
Обвинителот Рустеми сведочи во ОЈО
Стефанова за комуникацијата меѓу Јанева и Камчев: Не сум експерт за криминал
Скопје и Софија ја интензивираат соработката во одбраната
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

„Подземен град“: Иран претстави нов проектил со двојно поголема деструктивна моќ

„Подземен град“: Иран претстави нов проектил со двојно поголема деструктивна моќ
  • 10.02.2019

Иран уште еднаш потврди дека не се откажува од својата ракетна програма и покрај преговорите со Западот и тоа со демонстрација на најновиот проектил, но и подземната фабрика чија локација не ја открија од оправдани причини, а која иранските медиуми ја нарекоа „подземен град“

Новата  ракета, Дезфул е надградена верзија на балистичката ракета Золфагар. Има подолг опсег од 1.000 километри и има „двојно“ поголема деструктивна моќ.

Во понеделникот Советот на ЕУ соопшти дека е „сериозно“ загрижен поради „балистичката ракетна активност“ на Техеран, Додека ракетната програма на Иран постојано е критикувана од Западот, Техеран тврди дека има само дефанзивна намена и дека не доаѓа предвид таа да се прекине.

Back To Top