skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Алтернатива е новото име на партијата на Африм Гаши – Беса останува на Касами
Могерини: ЕУ ќе го поздрави историскиот успех на Скопје и Атина
Бугарија в среда ќе го ратификува Протоколот за НАТО
Северна Македонија денеска на агендата на министрите за надворешни на ЕУ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

„Подземен град“: Иран претстави нов проектил со двојно поголема деструктивна моќ

„Подземен град“: Иран претстави нов проектил со двојно поголема деструктивна моќ
  • 10.02.2019

Иран уште еднаш потврди дека не се откажува од својата ракетна програма и покрај преговорите со Западот и тоа со демонстрација на најновиот проектил, но и подземната фабрика чија локација не ја открија од оправдани причини, а која иранските медиуми ја нарекоа „подземен град“

Новата  ракета, Дезфул е надградена верзија на балистичката ракета Золфагар. Има подолг опсег од 1.000 километри и има „двојно“ поголема деструктивна моќ.

Во понеделникот Советот на ЕУ соопшти дека е „сериозно“ загрижен поради „балистичката ракетна активност“ на Техеран, Додека ракетната програма на Иран постојано е критикувана од Западот, Техеран тврди дека има само дефанзивна намена и дека не доаѓа предвид таа да се прекине.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top