skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Јанева ќе сведочи пред Русковска во 10 часот во вторник
Јанева негира дека дала наредба за претрес на обвинителите
Обвинителот Рустеми сведочи во ОЈО
Стефанова за комуникацијата меѓу Јанева и Камчев: Не сум експерт за криминал
Скопје и Софија ја интензивираат соработката во одбраната
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Пентагон веројатно в четврток ќе добие нов шеф

Пентагон веројатно в четврток ќе добие нов шеф
  • 15.07.2019

По повеќемесечно одложување, се очекува американскиот претседател Доналд Трамп да побара од Сенатот да го потврди Марк Еспер за наследник на поранешниот министер за одбрана Џим Матис.

Оставката на Матис пред седум месеци покрена во Пентагон досега незабележан период на нестабилност на највисоко ниво.

Американските медиуми пишуваат дека на именувањето на Еспер се работи повеќе недели, а тој веќе ја врши функцијата вршител на должност шеф на Пентагон.

Меѓутоа, Еспер ќе мора да ја напушти оваа времена функција додека Сенатот го разгледува неговото именување.

Наместо Еспер, за вршител на должност министер за одбрана ќе биде поставен Ричард Спенсер, кој од август 2017 година ја врши функцијата цивилен раководител на американската Воена морнарица.

Се очекува Спенсер да биде кратко на министерската функција, бидејќи Еспер уште в четврток би требало да биде потврден како нов шеф на Пентагон, по што ќе положи заклетва, а Спенсер ќе и се врати на Воената морнарица.

Сенатот, каде мнозинството го сочинуваат републиканците, утре ќе одржи сослушување на Еспер, кој стана вршител на должност министер за одбрана на САД откако времениот шеф на Пентагон Патрик Шенахан ненадејно поднесе оставка

Back To Top