skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Радев: Ја поддржуваме Северна Македонија, но не безусловно
Лидерската средба неизвесна
Апостолакис за МИА: И двете страни да ги извлечат позитивните работи од Договорот од Преспа
Скопје и Сеул воспоставија дипломатски односи
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Пацоли до Гутереш: Белград ја прифати вистината за Косово, време е за договор

Пацоли до Гутереш: Белград ја прифати вистината за Косово, време е за договор
  • 12.02.2019

Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли му напиша писмо на генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, во кое наведува дека е уверен оти Белград, иако тешко, „ја прифатил вистината“ за „независно Косово согласно меѓународното право“.

Пацоли на својот Фејсбук профил наведува дека во писмото до Гутереш напишал дека „дошол моментот за конечен договор со Србија“.

– Го известив генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, дека членството во ОН е особено можно сега, поради тоа што Србија, иако тешко, посака да покаже дека е заинтересирана да оди напред и дека се согласува со вистината што ја потврди Меѓународниот суд на правдата на 22 јули 2010 година, дека државноста на Република Косово е согласно меѓународното право, напиша Пацоли на Фејсбук.

Тој пишува и дека ставот на Меѓународниот суд „овозможи Белград да ја види оваа вистина, особено во врска со ставот на Србија за признавање на државноста на Косово, која, секако треба да се менува“.

Back To Top