skip to Main Content

Павлопулос му даде мандат на Мицотакис да формира влада

Павлопулос му даде мандат на Мицотакис да формира влада
  • 08.07.2019

Лидерот на Нова демократија, партијата победник на вчерашните избори, од Претседателот на Грција го доби мандатот за формирање влада.

– Претседателот на државата, господинот Прокопис Павлопулос по средбата со Претседателот на Парламентот, господинот Никос Вуцис и соопштувањето од негова страна на распоредот на силите на партиите во Парламентот врз основа на резултатите од изборите на 7 јули, телефонски разговараше со Претседателот на Нова демократија, господинот Кирјакос Мицотакис и му го додели мандатот за формирање влада според член 37, параграф 2 од Уставот, соопштуваат од кабинетот на Претседателот на Грција.

Кирјакос Мицотакис во 13 часот по локално време ќе положи свечена заклетва во претседателската палата.

Back To Top