skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Судењето за „27 април“ одложено за 31 јануари, Русковска информира дека во обвинението нема суштински измени
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Нови рочишта за „Топлик“ и за убиството на Саздовски
Отровен воздух и привремени мерки: бесплатен превоз во ЈСП, за два дена продолжен зимски распуст и два дена скијање во Маврово за децата
Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа
Нимиц ја повика Грција да го ратификува Преспанскиот договор
Делегација на Собранието на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Организации предупредуваат на последици од горештините во Северна Кореја

Организации предупредуваат на последици од горештините во Северна Кореја
  • 10.08.2018

Топлотниот бран, кој ја погоди Северна Кореја, доведе до тоа оризот, пченката и другите култури во полињата да пропаднат, а последиците од тоа да бидат катастрофални, соопштија денеска меѓународните организации Црвениот крст и Црвената полумесечина.

Предупредено е на опасноста од избивање на криза за храна во таа земја, која инаку е погодена од меѓународни санкции.

-Тоа уште не е означено како суша, меѓутоа оризот, пченката и другите култури веќе почнаа да пропаѓаат на полињата. Ние не можеме и не смееме да допуштиме оваа ситуација да предизвика криза за храна. Знаеме дека претходната суша ја попречи испораката на храна на места, што како последица на тоа населението имаше сериозни здравствени проблеми, велат од Црвениот крст.

Северна Кореја од минатата недела е погодена од топлотен бран со температури од 40 степени Целзиусови што е невообичаено за таа земја.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top