skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Собраниската Комисија утре ќе ја започне дебатата по уставните амандмани
Со дополнителни докази на одбраната продолжува судењето за „27 април“
Трајковски по посетата на Груевски во Будимпешта, без коментар пред денешното рочиште за насилството во Центар
Во Врховен расправа по жалбата на Митриновски околу неговото разрешување
Мицоткаис до Ципрас: Не ја спасивте Македонија, туку отстапивте македонска националност и јазик
Гутереш: Преспанскиот договор е пример за мирно решавање спорови
1ТВ достапна на Тотал ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK

ОН: Ријад да ги прекине нападите врз цивили во Јемен

ОН: Ријад да ги прекине нападите врз цивили во Јемен
  • 11.10.2018

Комитетот на Обединети нации за човекови права денеска ја повика Саудиска Арабија да ги запре воздушните напади врз цивилни мети во Јемен и кривично да ги гони одговорните за страдањето на децата во незаконските напади.

Саудиска Арабија ја предводи коалицијата на арапски држави со поддршка од Западот, кои ја поддржуваат јеменската Влада во борбата против Хутите, под чија контрола е главниот град на Јемен, Сана.

Во заклучоците од панелот на ОН, во кој учествуваа 18 независни експерти, се предупредува дека јеменските деца и понатаму се убиваат и повредуваат.

Експертите изразија загриженост поради „нефикасноста на тимот за заедничка проверка на инцидентите“, што беше формиран од страна на коалицијата во 2016 година. Тимот требаше да ги испита наводите за незаконските напади на Ријад и на членките на коалицијата врз децата и објекти во кои претстојуваат деца.

Во граѓанската војна во Јемен, која трае 3,5 години, загинале повеќе од 10.000 луѓе, додека во воздушните напади од 2015 година загинале најмалку 1.248 деца, а речиси исто толку се и повредени.

ОН исто така побара и прекин на воздушната и поморската блокада поради што повеќе милиони граѓани на Јемен гладуваат.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top