skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Комисијата воздржана за имунитетот на Вељаноски
В понеделник оставка од Котевски, но и извештај од истрагата за инцидентите
Манчевски: Неколку дена пред Конгресот на СДСМ ќе биде познат кандидатот за претседател
Осудените за „Диво насеље“ со отворено писмо до Ахмети, Груевски и Мијалков
Мицкоски: Поддршката за Силјановска Давкова е поддршка за правната држава
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ

Одложени безбедносните разговори меѓу САД и Кина

Одложени безбедносните разговори меѓу САД и Кина
  • 02.10.2018

Кина денеска соопшти дека планираните разговори во областа на безбедноста со САД се одложени на американско барање.

Двете земји спорат околу трговските односи, како и за статусот на Тајван и пловидбата во Јужното Кинеско Море.

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунин изјави дека двете страни се договориле овие разговори да ги продолжат во октомври.

– САД неодамна изразија желба за дијалог и ние ќе останеме во контакт, изјави Хуа.

Од кинеска страна било информирано дека не се задоволни од амерканските санкции кон нејзини офицери, како и поради доставувањето на оружје за армијата на Тајван.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top