skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Катица Јанева ќе одлучува дали ќе ги изземе Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од „Титаник 3“
Петнаесет-годишно момче се удави во Пчиња
Пожарот кај Пинтија ставен под контрола
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Најмалку 29 загинати во самоубиствен напад во Сомалија

Најмалку 29 загинати во самоубиствен напад во Сомалија
  • 01.03.2019

Бројот на загинати при самоубиствениот напад на екстремистичката група Ал Шабаб во хотел во главниот град на Сомалија, Могадишу се искачи на 29, а повредени се 80 луѓе.

– Засега знаеме дека загинале 29 лица, поголемиот број цивили, а 80 се повредени, изјави полицискиот мајор Муса Али.

Тој додаде дека во тек е престрелка помеѓу полициските сили и екстремистите на местото на експлозијата, при тоа предупредувајќи дека можно е да расте бројот на жртви.

Одговорноста за синоќешниот напад ја презеде терористичката организација Ал Шабаб.

Тоа е најсилна експлозија во Могадишу во последните неколку години. Парчиња стакло летале и по неколку километри од местото на експлозијата.

Ал Шабаб се бори против сомалиската Влада, која има поддршка од западните сили, а е под заштита на Мисијата на Африканска унија.

Back To Top