skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
ЈО побара продолжување на притворот на Јанева за нови 30 дена
Калајџиев ќе биде предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за нов Јавен обвинител?
Алијанса за Албанците: Режимот ВМРО-ДУИ го монтираше, судовите на СДСМ-ДУИ пресудија, бараме меѓународна истрага за „Диво Насеље“
Македонија ги исполни сите услови – на ред е ЕУ

Најмалку деветмина загинати при инциденти на изборниот ден во Авганистан

Најмалку деветмина загинати при инциденти на изборниот ден во Авганистан
  • 20.10.2018

Најмалку девет лица загинаа, а околу 110 други се ранети денеска при различни инциденти и неколку бомбашки напади во Авганистан, каде во тек се парламентарни избори.

Авганистанското Министерството за внатрешни работи информира дека имало вкупно 15 експлозии на бомби во близина на гласачките места.

Само при напади во реонот на Кабул загинале три лица, а 67 се ранети. Инциденти и експлозии имало и во провинциите Нангархар, Тахар, Гор и Кундуз.

Парламентарните избори денеска се одржуваат во сите авганистански провинции, освен во Кандахар, каде гласањето е одложено за една недела поради убиството на локален полициски началник.

Back To Top