skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Германски печат: ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја бара
Шекеринска: Земјава за една година направи скок од 23 места во однос на стабилноста
Новата амбасадорка на САД во земјава положи свечена заклетва
Сведок од УБК: До системот за прислушување се пристапуваше и надвор од МВР, од поранешниот Аеро клуб
Министерството за правда ги објави извештаите од надзорот во судовите за АКМИС системот
ОН: Светот до 2050 година ќе брои 9,7 милијарди луѓе
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK
ПРОСЛЕДЕТЕ ГИ СИТЕ ВИДЕО СОДРЖИНИ НА YouTube КАНАЛОТ НА 1ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV

Најмалку деветмина загинати при инциденти на изборниот ден во Авганистан

Најмалку деветмина загинати при инциденти на изборниот ден во Авганистан
  • 20.10.2018

Најмалку девет лица загинаа, а околу 110 други се ранети денеска при различни инциденти и неколку бомбашки напади во Авганистан, каде во тек се парламентарни избори.

Авганистанското Министерството за внатрешни работи информира дека имало вкупно 15 експлозии на бомби во близина на гласачките места.

Само при напади во реонот на Кабул загинале три лица, а 67 се ранети. Инциденти и експлозии имало и во провинциите Нангархар, Тахар, Гор и Кундуз.

Парламентарните избори денеска се одржуваат во сите авганистански провинции, освен во Кандахар, каде гласањето е одложено за една недела поради убиството на локален полициски началник.

Back To Top