skip to Main Content

Најмаку 15 загинати во двоен самоубиствен напад во Сирија

Најмаку 15 загинати во двоен самоубиствен напад во Сирија
  • 18.02.2019

Најмалку 15 лица загинаа, а 30 други се ранети денеска при двоен самоубиствен напад во сириската провинција Идлиб.

Нападот бил извршен со две автомобил-бомби во центарот на Идлиб.

Самоубиствениот напад се случува една недела по средбата на претседателите на Русија, Турција и Ирак, Владимир Путин, Реџеп Тајип Ердоган и Хасан Рохани во Сочи, на која посебно се разговараше за состојбата во провинцијата Идлиб, која е последното упориште на сириските бунтовници.

Во конфилктот во Сирија, Русија и Иран ги поддржуваат властите во Дамаск, а Турција – дел од сириските бунтовници.

Back To Top