skip to Main Content
ТОП ВЕСТИ
Обвинителството го стави под лупа бегството на Груевски
1ТВ ја презеде медиумската лидерска позиција
Европските Зелени го обвинуваат Орбан дека се обидува да предизвика конфликт
Заев: Груевски е кукавица, категорично ги отфрлам сите шпекулации за каков било политички договор со него
Груевски илегално влегол во Албанија, а со пасош излегол на границата со Црна Гора
Иванов одбива каква било инволвираност во врска со донесената судска одлука за Јанакиески
Заев-Борисов: Нашите две земји се пример за новата реалност на Балканот
1ТВ достапна на Тотал ТВ
НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА 1ТВ СИТЕ ГЛЕДАЧИ МОЖАТ ДА ЈА СЛЕДАТ НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ: MAXTV; VIP; TELEKABEL; NEOTEL; ONE.VIP; TOTAL TV
ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ПРОГРАМАТА ВО ЖИВО: WWW.LIVE.1TV.MK

Напаѓачот од Лос Анџелес идентификуван како поранешен маринец

Напаѓачот од Лос Анџелес идентификуван како поранешен маринец
  • 08.11.2018

Калифорниските власти го идентификуваа напаѓачот што уби 12 луѓе во ноќен клуб во Калифорнија. Станува збор за 28-годишниот маринец Ијан Дејвид Лонг.

Според истрагата, тој пролетта имал епизода на неконтролирано однесување, но надлежните мислеле дека се работи за посттрауматско стресно нарушување како последица на воената служба.

Облечен во црно и со качулка на главата, поранешниот маринец влегол во клубот со димна бомба и пиштоли отворил оган, при што со 30-тина куршуми убил најмалку 12 луѓе и ранил десетина други.

Според локалниот шериф Џеф Дин, постојат сомневања дека веднаш по нападот, Лонг се самоубил во истиот бар. Шерифот раскажал за медиумите дека неговиот оддел бил во контакт со Лонг неколкупати порано и дека во април годинава бил виден како дивее и се однесува нерационално во својот дом.

Шерифот вели дека тогаш бил повикан професионален тим за да ја процени неговата ментална состојба, а заклучокот бил дека Лонг не треба да биде притворен.

Локалните власти велат дека мотивот на нападот сè уште се истражува. Неименуван полициски претставник претходно изјави дека напаѓачот фрлил димна бомба и користел пиштол со калибар 45 додека пукал во барот Таузeнд Оукс, Калифорнија, 65 километри североисточно од Лос Анџелес.

1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Back To Top